علت استفاده از هدرز چیست؟

هدرز ماشین

هدرز چیست؟

هدرز به انگلیسی (headers ) قطعه ای فنی برای تیونینگ و تقویت موتور است که بخشی از سیستم اگزوز خودرو محسوب می شود . این قطعه جایگیزین منیفولد (منیفول) چدنی فابریک موتور شده و به سبب طراحی بهتر خود , موجب افزایش عملکرد , بهبود قدرت خروجی پیشرانه و کاهش مصرف سوخت می شود .

هدرز خروجی است که اختصاصا برای کارایی بالاتر طراحی و ساخته شده است.
یکی از عوامل کلیدی در افزایش راندمان موتور بهبود تخلیه گازهای خروجی(دود اگزوز)از موتور است .
هدرز سبب کاهش میزان افت راندمانی می شود که توسط مانیفولد (منیفول) دود می شود .
به عبارتی هدرز به خروج راحت تر گازهای خروجی از اگزوز کمک می کند .

هدرز ارزان

هدرز  کجای خودرو واقع شده است ؟

هدرز مربوط به قسمت موتور خودرو میباشد و بسته به نوع آن از سرسیلندر خودرو که قسمت بالایی موتور خودرو میباشد شروع شده و تا زیر موتور امتداد میابد.

شکل هدرز به صورت لوله هایی است که ابتدا به صورت سه و یا چهار لوله مجزا از یک طرف متصل به یک فلنج فلزی شده و از طرف دیگر لوله ها به هم متصل شده و در نهایت تشکیل یک لوله کلفت تر را میدهند و در آخر نیز یک فلنج کوچکتر بروی آن لوله نهایی متصل میشود.

هدرز نیز مانند منیفولد خروجی فابریک خودرو دارای جای سنسور اکسیژن بوده و به راحتی و بدون هیچ دردسری میتوانید آن را پیچ به پیچ نصب نمایید.
هدرز معمولا با فلزات و آلیاژهای مختلفی ساخته و به فروش میرسد که از جمله بهترین مدل آن می توان به مدل فولادی و یا استیل اشاره کرد.

 

کارایی هدرز به چه گونه است؟

در ساخت هدرز دقت و ظرافت بسیار بیشتری به کار برده شده و خم کتری لوله ها و نقطه های اتصال آن مهندسی سازی شده است. و به گونه ایست که هوای خروجی موتور را بهتر تخلیه نموده و سیلندر خودرو خالی تر از دود می شود، و در عمل به جای آن هوای بیشتری را در هر مرحله مکش و سیلندر موتور خودرو از اکسیژن بیشتری پر شده و احتراق خودرو کاملتر و قدرتمند ترمی شود و در نهایت شتاب خودرو بالا میرود.

 

چه تفاوتی با منیفولد اگزوز فابریک خودرو دارد ؟

شاید در نگاه اول از دید یک فرد غیر متخصص تفاوت عمده ای بین این دو وجود نداشته باشد. اما با توجه به شکل زیر، مشخص است که علاوه بر تفاوت در جنس، ساختمانی متفاوت بین این دو وجود دارد.

مقایسه هدرز و منیفولد
معمولا قطر درونی لوله هدرز نسبت به منیفولد فابریک خودرو بیشتر است. و این منجر به تخلیه بهتر هوای خروجی می گردد و مخصوصا در دور های بالا موجب میگردد تا موتور خودرو تنفس بهتری نموده و راندمان آن پایین نیاید.

به دلیل تسهیل در خروجی دود و تنفس بهتر موتور بعد از نصب هدرز شما به راحتی شاهد این خواهید بود که موتور خودرو روان تر شده و روان تر دور بر میدارد و شتاب ان بالا تر رفته و در دورهای بالا خودرو مانند قبل افت راندمان به هم نمیزند و علاوه بر اینکه شتاب خودرو بیشتر شده به دلیل روان کار نمودن موتور خودرو هم استهلاک موتور کمتر شده و هم مصرف خودرو پایین تر می آید.

به دلیل تسهیل در خروجی دود و تنفس بهتر موتور بعد از نصب هدرز دمای موتور و مخصوصا سر سیلندر پایین تر امده و موتور خودرو خنک تر کار میکند و استهلاک قطعات موتور مخصوصا قسمت بالای موتور و سر سیلندر به صورت چشمگیری کاهش میابد و از فرسودگی موتور جلوگیری و عمر آن را افزایش میدهد.

در زیر مزایای استفاده از هدرز به صورت خلاصه آمده است.

  • عملکرد بهتر و سریعتر در خروج گازها به سمت اگزوز
    دسترسی به توان و گشتاور بیشتر
    خنک شدن بهتر موتور
    مصرف سوخت بهینه تر (بدون کاهش توان موتور)


انواع هدرز
تنوع هدرزها از نظر ظاهری اگر بیش ازتنوع موتورهای احتراقی ساخته شده تا به امروز نباشد، کمتر از آن هم نیست. مطمئنا هر شرکت سازنده ای با توجه به مشخصات موتور و فضایی که در اختیارش قرار داده می شود، باید یک شکل از آن را طراحی کند. اما منطقی تر است که انواع رایج هدرز را بر اساس جنس آن بر شماریم که عبارتند از:

  • هدرز های کرومی
  • هدرز های فولادی (stainless steel)
  • هدرز های سرامیکی (با روکش سرامیکی)

لازم به ذکر است برای دسته بندی هدرزها،شرکت های سازنده آنها را به صورت ترکیب عددی معرفی می کنند که بسته به شکل ظاهری آنها نامگذاری می شوند. در واقع این تعداد لوله ها و نحوه اتصال آنها به یکدیگر است که آن را نامگذاری می کند.

 

ارسال دیدگاه